Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe – dlaczego warto?

Cyrkonia jest jedyną realną opcją dla pacjenta, który chce mieć implanty dentystyczne, ale obawia się stomatologii bez metalu. Ten materiał jest obojętny i może być dobrym wyborem dla osób ze znaną alergią lub wrażliwością na metal. Implanty cyrkonowe mogą być bardziej estetyczne, eliminując ryzyko powstania ciemnych linii wokół dziąsła.

Dlaczego pacjenci chętnie decydują się na implanty cyrkonowe?

Początkowo były dostępne tylko jako implanty jednoczęściowe, ale wprowadzenie dwuczęściowych implantów cyrkonowych LuxDentica.pl pozwala na pełną personalizację łączników, co daje najlepsze efekty.

  • Implant z tlenku cyrkonu bez metalu może być zdrowszy dla tkanek miękkich, ponieważ materiał ten zachowuje mniej płytki nazębnej i kamienia nazębnego niż tytan, szczególnie w przypadku wybrania jednoczęściowego implantu z tlenku cyrkonu.
  • Tlenek cyrkonu ma dobrą wytrzymałość na zginanie i wiadomo, że jest lepszy od innych materiałów ceramicznych pod względem odporności na pękanie. Jego biały kolor, niski moduł sprężystości i niska przewodność cieplna sprawiły, że ten materiał jest pożądanym wyborem dla implantologii.
  • Badania kliniczne wykazały, że tlenek cyrkonu jest równie dobry lub nawet lepszy niż tytan pod względem osteointegracji. Wynika to z wysokiego poziomu kontaktu między implantem a kością szczęki, co umożliwia mocne zespolenie kości z implantem, co skutkuje osteointegracją.

Jaki jest najlepszy materiał na implanty?

Wszystko zależy od przypadku i potrzeb każdego pacjenta. Chociaż prawdą jest, że implanty tytanowe są używane dłużej i mają bardziej obszerne dowody naukowe, które je popierają, implanty cyrkonowe i badania kliniczne, które poprzedzają ich użycie i skuteczność, ale z krótkoterminową obserwacją, a niektóre próbki są bardziej zmniejszone.

Chociaż prawdą jest również, że nowe cyrkon są wielką innowacją i rozwijają się i wdrażają coraz więcej. Dziś przyniosły nam już wiele korzyści, ponieważ udało nam się rozwiązać problem niewielkiego odsetka pacjentów, którym nie udało się wszczepić implantów z powodu alergii na metal. Zaletą implantów cyrkonowych jest nie tylko to, że nie zawierają metalu, ale także ze względu na ich biały kolor u pacjentów z drobnymi fenotypami dziąseł (cienkie dziąsła), szary kolor implantu lub łącznika nie pojawia się w przypadku wystąpienia recesji.