Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe a tytanowe

Pacjenci są coraz bardziej zaniepokojeni materiałami wchodzącymi w kontakt z ich ciałami i wpływem, jaki może to mieć na ich ogólny stan zdrowia i bezpieczeństwa. Wybierając implanty dentystyczne, idealnym rozwiązaniem jest użycie możliwie najmniej reaktywnego i najmniej toksycznego materiału. Ważna jest również ocena wytrzymałości, sukcesu klinicznego, jakości producenta oraz innych materiałów i czynników konstrukcyjnych implantu.

Czy implanty dentystyczne z tlenku cyrkonu są lepsze niż tytan?

Z biegiem lat trend zmierzał w kierunku unikania stosowania metali w naszym ciele. Alternatywą dla tytanu jest cyrkon na implanty dentystyczne. Pacjenci dbający o zdrowie często pytają: „Czy implanty cyrkonowe są lepsze niż tytan?” Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ważne jest zrozumienie potencjalnych korzyści, ograniczeń, zagrożeń i aktualnego stanu opcji implantów cyrkonowych. Trudno powiedzieć, ponieważ zależy to od priorytetów. Tytan istnieje już dłużej, ma więcej badań i badań klinicznych oraz dziesięciolecia dowodów potwierdzających, że jest niezawodnym i skutecznym biomateriałem do implantów dentystycznych.

Z drugiej strony, Zirconia staje się obiecującą alternatywą dla konwencjonalnych systemów implantów opartych na tytanie. Doniesiono, że tlenek cyrkonu ma lepszą odpowiedź tkanek miękkich, biokompatybilność i estetykę niż implanty tytanowe. Dodatkowo badania wykazały, że implanty tytanowe i cyrkonowe mają bardzo podobną kość do kontaktu implantu lub osteointegracji. 

Zalety implantów cyrkonowych w porównaniu z tytanem

Estetyka – implanty cyrkonowe dzięki swojemu kolorowi zbliżonemu do zębów nie mają ciemnego zabarwienia prześwitującego przez dziąsła. Może to być bardzo korzystne w strefie estetycznej, gdzie implanty tytanowe niosą w pewnych sytuacjach ryzyko przebarwień tkanki lub szarości widocznej przez dziąsła (dziąsła).

Alergia na tytan lub alergia na metal – Alergia na tytan lub inne metale obecne w implantach tytanowych jest jednym z głównych powodów, dla których pacjenci szukają leczenia za pomocą bezmetalowych implantów cyrkonowych. Chociaż niezwykle rzadko opisano alergie na tytan w implantach dentystycznych. Podczas gdy większość implantów składa się w 89-99% z tytanu, wciąż obecne są różne ilości innych metali. 

Mniejsza akumulacja płytki nazębnej wokół implantów – niektóre badania sugerują mniejsze tworzenie płytki nazębnej i mniej infekcji wokół implantów z tlenku cyrkonu.

Cyrkonia doskonale chroni przed korozją – Jest to słaby przewodnik elektryczny i termiczny – nie ma obawy o efekt galwaniczny lub akumulatorowy w przypadku implantów cyrkonowych.