zakładanie spółek

Kto musi założyć spółkę?

W Polsce wiele osób wciąż wierzy w popularne mity dotyczące prowadzenia spółek prawa handlowego. Niestety, takie postawienie sprawy może przynieść poważne konsekwencje. Bywają sytuacje, w których zakładanie spółki jest obowiązkowe.

Zakładanie spółek – Jak powołać członka zarządu? 

Wśród osób, które prowadzą spółkę, najważniejszą rolę odgrywa członek zarządu. Jeśli chcemy go powołać, musimy złożyć stosowny wniosek w KRS. W tym przypadku nie jest wymagane wykonywanie żadnych czynności prawnych przez osobę, która chce zostać członkiem zarządu. Warto pamiętać, że w momencie wnioskowania o wpis do KRS musimy podać oświadczenie oświadczenie członka zarządu. W jego treści musimy zawrzeć, że nigdy nie był karany oraz że wszystkie informacje przekazane przez naszą firmę są prawdziwe. Warto także zauważyć, że członek zarządu może zrezygnować z pełnienia swojej funkcji w każdej chwili. Aby jednak tak się stało, musi złożyć oświadczenie o rezygnacji w KRS.

Zakładanie spółki – Jakie są kary za prowadzenie spółki bez członka zarządu? 

Jeśli prowadzimy spółkę bez członka zarządu, możemy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W takim przypadku można uznać, że prowadzimy działalność bez wymaganego zezwolenia. Jeśli zostaniemy zauważeni przez organy, musimy liczyć się z karą chociażby w wysokości 30 000 zł. Należy zauważyć, że kary za prowadzenie spółki bez członka zarządu mogą być wyższe. Warto pamiętać, że w przypadku przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w branżach regulowanych, kary są jeszcze większe. Mogą wynosić nawet 1 000 000 zł. Warto także pamiętać, że prowadzenie spółki bez członka zarządu może stanowić przestępstwo. W przypadku skazywania człowieka może grozić mu kara pozbawienia wolności. Podsumowanie 

Warto pamiętać, że prowadzenie spółek bez członka zarządu może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. W takim przypadku możemy liczyć się z wysokimi karami, które mogą wynieść nawet 1 000 000 zł. Warto także pamiętać, że prowadzenie spółki bez członka zarządu może być przestępstwem. W takim przypadku możemy liczyć się z karą pozbawienia wolności.