maszyna do peletu ze słomy

Czym jest maszyna do peletu ze słomy? 

Słoma to ogólny termin używany w odniesieniu do pozostałości po zbiorach roślin zbożowych, takich jak między innymi ryż, kukurydza i pszenica. Ta ważna pozostałość rolnicza jest dość popularna w Europie, gdzie każdego roku w 15 stanach produkuje się około 23 miliony ton słomy. Pellety ze słomy są specjalnymi produktami wytwarzanymi ze słomy i mają zastosowanie, między innymi, od produkcji ciepła po pasze i ściółkę dla zwierząt. 

Proces tworzenia

Aby wytworzyć pelet z surowej słomy, należy wykonać szereg zabiegów. Dzieje się tak, ponieważ oryginalna pozostałość składa się z różnych związków, które obejmują komórkę (80-90%) i światło (10-20%). Skład wewnętrzny zawiera krzemionkę i ekstrakty, wszystkie rozpuszczalne w wodzie. Oto szczegółowy opis krok po kroku, jak zrobić pellet ze słomy. Odwiedź stronę: https://peletto.pl/linie-do-produkcji-pelletu-oraz-paszy/Linie-produkcyjne-typu-peleton/Linia-do-produkcji-peletu-ze-słomy-peleton-3000-s-36-kw-wydajnosc-350.

Proces zbioru pozostawia słomę zmieszaną z pyłem i innymi obcymi materiałami, takimi jak kamienie, metale i tworzywa sztuczne. Te obce składniki mogą potencjalnie uszkodzić granulatory, a także obniżyć jakość granulek. Dlatego muszą zostać usunięte.

Biomasa słomy to zasadniczo materiał przypominający rurę, który należy zmiażdżyć do wymaganego rozmiaru, który można następnie wykorzystać w wyżej wymienionych zastosowaniach. Rozdrabnianie polega głównie na cięciu i siekaniu słomy na odpowiednie wymiary stosowane w peletkach.

Suszenie

Ten proces jest często pomijany, ale warto wspomnieć o tym, że jest częścią formowania peletu ze słomy. Dostarczana słoma zawiera około 15% wilgoci, która jest idealna do produkcji peletów. Gdy stosuje się również trociny, do procesu dodaje się suszenie.

Jest to w zasadzie proces zwiększania twardości słomy do pożądanego stanu. Polega na zastosowaniu pary lub wody oraz środków wiążących i dodatków. Kondycjonowanie jest niezbędne do uzyskania odpowiedniej temperatury, która umożliwia ciągliwość i topienie ligniny (znajdującej się w surowej słomie) działającej jako spoiwo. Zwiększenie twardości zapobiega nadmiernemu ścieraniu podczas granulowania.

Wszystko to wpływa na jakość pelletu. Ważne jest również, aby zapobiegać pękaniu peletu, przegrzewaniu i blokowaniu matrycy peletu. Wyzwania te mogą prowadzić do wzrostu kosztów energii, uszkodzenia granulatora i złej jakości pelletu. Dlatego ważne jest, aby używać wysokiej jakości słomy, a także używać grubszej matrycy do peletów, aby zwiększyć długość prasowania i uzyskać korzystną jakość.